Profesionálně štípané dřevo na topení

Kde se skrývá
výhřevnost?

Většinou se udává asi 14-15 Mj na 1 kilogram vzduchosuchého dřeva, bez ohledu na tvrdost.

V hmotnosti
plnometru
:

Při výběru dřeva.

Plnometr suchého habru váží 820 kg x 14-15 Mj = 11.500-12.300 Mj.
Plnometr suchého smrku váží 470 kg x 14-15 Mj = 6.600-7.000 Mj.

V hmotnosti
prostorového metru
:

Při volbě dodavatele.

Prostorový metr sypaný obsahuje cca 50 % dřeva ± 5 %.
Prostorový metr skládaný obsahuje cca 70 % dřeva ± 15 %.

V hmotnosti
každého polene
:

Při každém přiložení.

Topit pouze třískami by přineslo vysokou spotřebu
a malý efekt. Větší poleno má menší okysličovaný povrch a déle vydrží hořet.

Od tvaru polen se odvíjí i kolik se vejde dřeva do prostorového metru.

sypané dřevo na topení

Výhřevnost

je podíl uvolněného tepla a hmotnosti;
má pěkný vzoreček a vím, kde jej najdu.


Jak dostat ze dřeva nejvyšší užitek:

Topit suchým dřevem

jen použitím vyschlého dřeva můžeme očekávat jeho nízkou spotřebu. Sušili jsme v nedaleké sušičce habr, hrubší polénka s hranou 15-17 cm. Po čtyřech měsících sušení naměřená vnitřní vlhkost 23 % je stále vysoká. Je rozdíl mít z jednoho kilogramu dřeva 8, nebo 16 Mj. Bukové dřevo seschne o třetinu hmotnosti, ale výhřevnost zvýší o 100 %. Než poleno vyschne, (ca 6-36 měsíců) jsme někde mezi tím.

Topit účinně využitím pyrolytického cyklu

není nutné přikládat jedno poleno za druhým, pokud nejedeme na lokomotivě. Jde o to, připravit si vrstvu řeřavých uhlíků a vysokou teplotu spalovacího prostoru (1.000-1.200 °C), dostatečnou k zapálení i hrubšího kusu. Protože pokud se nám to podaří, tak ani velké poleno nebude potřeba dále rozdmýchávat přívodem vzduchu.

Suché dřevo snadno vzplane a přitom nedýmí a nečerní sklo, i když přivřeme klapky. Zpomalí se proudění vzduchu, který odnáší teplo do komína, proběhne sekundární spalování a zužitkujeme veškeré spalné teplo. Než tato nálož zcela vyhoří, rozhrneme uhlíky, přikládáme drobnější polínka nebo pár třísek, opět pomocí vzduchu silně zvýšíme teplotu a cyklus (může trvat podle okolností a velikosti topidla 2-3-6-12 i 24 hodin) začíná znovu.

Zvolit odpovídající velikost polen

pro své topeniště. Neodvažuji se příliš radit v tak osobní záležitosti, jakou topení dřevem je. Každý topíme v jiném topidle, máme různá očekávání i styl.


plamen
Troufám si tvrdit, že universální zkušenost, jak si nechat nejlépe naštípat dřevo, neexistuje. Co to? Dokonce můžeme mít stejná kamna, stejný komín a stejně dobrou možnost uskladnění před spálením. Komíny domů na různých místech ale nemusí mít stejný tah. A nejen proto sáhneme každý raději po trochu jiném polénku.Jak dřevem topit, ne pouze spálit


K. Hruška 2010-2021 ©BSP holding s.r.o.